Racjonalne koszty budowy czyli jak racjonalnie wydawać pieniądze

Koszt domu szkieletowego może być wysoki, nie dziwi więc fakt, że inwestorzy poszukują przeróżnych form oszczędności. Nie ma nic gorszego niż przeinwestowanie, gdy brakuje pieniędzy na zakończenie budowy. Oszczędzać należy na każdym etapie inwestycji, ale jak przekonuje większość inwestorów – nie za wszelką cenę, bo niektóre "oszczędności" potrafią się mścić latami. Jak racjonalizować koszty budowy domu szkieletowego? Czytaj dalej by się dowiedzieć!

Racjonalny wybór projektu

Już na etapie wyboru projektu warto zastanowić się nad kosztami budowy i późniejszą eksploatacją domu. Należy dokładnie określić swoje potrzeby: ile pomieszczeń naprawdę potrzebuje rodzina. Ktoś, kto racjonalnie kalkuluje wydatki, z reguły nie buduje piwnicy, pokoi gościnnych, kilku łazienek i nie wybiera projektu z pokaźnych rozmiarów holem, czy wymyślną bryłą dachu. Przed ostatecznym zakupem projektu warto się zorientować, czy podana w kosztorysie kwota odpowiada rzeczywistej wartości budowy, czy uwzględnia aktualne ceny materiałów i robocizny.

Wielu inwestorów kupuje projekt "oczami", a chcąc zbudować tanio domy szkieletowe, powinniśmy pamiętać o tym, że najtańsze w budowie są domy o prostej bryle.


Elementy podnoszące koszt budowy domu

  • ● kształt dachu; skomplikowany dach o wielu połaciach na rozczłonkowanym budynku wymaga stosowania trudnych połączeń i podnosi koszty wykonania,
  • ● balkony, tarasy, uskoki; podnoszą wartość wizualną bryły, ale wymagają prawidłowego wykonania izolacji termicznych i przeciwwilgociowych,
  • ● nadwieszone bryły, wykusze, elementy o skomplikowanej konstrukcji,
  • ● duże przeszklenia z odpowiednio termoizolacyjnym szkłem są drogie,
  • ● elementy indywidualne; nietypowe rozwiązania uwidaczniające konstrukcję, gzymsy i inne elementy elewacyjne niemożliwe do wykonania na budowie, wymagające rozwiązań systemowych, rozwiązania ukrywające odwodnienia, ocieplenia systemowe stropów ze spadkiem wykonane na zamówienie.

Powinniśmy pamiętać, że najbardziej ekonomiczne w budowie są domy parterowe z użytkowym poddaszem; mają mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych, bardziej zwartą bryłę i są cieplejsze. Decydując się na budowę domu szkieletowego, trzeba pamiętać, że koszt zwiększa się wraz z dodaniem piwnicy. Dlatego zamiast niej warto pomyśleć o pomieszczeniu gospodarczym na parterze. Jeśli decydujemy się na budowę domu z garażem, pamiętajmy, że koszt budowy garażu w bryle budynku jest niższy niż garażu wolno stojącego. Plusem garażu wbudowanego w bryłę domu jest dodatkowa powierzchnia użytkowa nad garażem. Garaż pełni też rolę "bufora" termicznego.

Nie warto budować domu "na raty". Rozbudowa wiąże się często z nakładem sporych środków oraz niszczeniem poprzedniej pracy. Jeśli czujemy, że zakończenie budowy może się ciągnąć latami, wybierzmy projekt domu z poddaszem do adaptacji.

Nie przesadzaj ze zmianami

Oferta projektów gotowych jest na tyle szeroka, że większość inwestorów znajdzie projekt odpowiadający własnym potrzebom, bez konieczności wprowadzania zmian, za które trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Wprowadzanie zmian do projektu ma swoje wady i zalety. Często inwestorzy, którzy decydują się na dokonanie zmian, żałują swoich decyzji, ponieważ ich wprowadzenie okazało się zbędne, nie do końca przemyślane i kosztowne. Najczęstsze zmiany wprowadzane do projektu dotyczą rozkładu pomieszczeń, podwyższenia ścianki kolankowej, zmiany kąta nachylenia dachu, wielkości i lokalizacji otworów okiennych i drzwiowych w ścianach zewnętrznych, zmiany technologii. Podczas adaptacji należy pamiętać, że im większe i skomplikowane zmiany w projekcie, tym większy koszt domu szkieletowego i dłuższy czas oczekiwania na projekt.

Większość inwestorów decyduje się na projekt gotowy, ponieważ jego zakup jest bardziej opłacalny niż wykonanie projektu na zamówienie. Jeżeli jednak zamierzamy dokonać gruntownych zmian w projekcie, wówczas warto rozważyć wykonanie projektu indywidualnego.

Mierz "środki na zamiary"

Wiele osób planujących budowę domu szkieletowego boi się wysokich kosztów, dlatego myśli o skredytowaniu inwestycji. Co warto zrobić przed podjęciem decyzji o wysokości kredytu? Warto bardzo dokładnie przeanalizować koszty budowy domu szkieletowego. Pomocne w tym zakresie będzie zestawienie materiałów oraz kosztorys, który umożliwi dokonanie symulacji kosztów.

Chodzi o to, żeby wziąć kredyt odpowiadający rzeczywistym potrzebom. Jeśli źle skalkulujesz inwestycję i zabraknie ci środków na jej sfinalizowanie, kredyt gotówkowy może okazać się "zabójczy" dla naszej kieszeni.

Oszczędności na budowie

Architekci bezwzględnie radzą, by na budowie nie oszczędzać na materiałach budowlanych. Należy je kupować od producentów znanych na krajowym rynku. Ważnym elementem, który decyduje o późniejszych kosztach eksploatacji domu, jest izolacja. Odchudzanie warstwy izolacyjnej jest nieopłacalne, ponieważ za robociznę zapłacimy tyle samo, a dodatkowe centymetry wełny czy styropianu niewiele kosztują, za to gwarantują mniejsze rachunki za gaz czy olej.

Niestety wciąż niewielu budujących inwestuje w badania geologiczne gruntu, wychodząc z założenia, że budują na dobrym terenie. Ten powszechny sposób myślenia ma jednak wiele wad, bowiem wykonując badania geologiczne, inwestor zyskuje pewność, że wykończony już budynek nie zacznie osiadać. W projekcie gotowym konstruktorzy przyjmują trudne parametry gruntowe, tak więc wykonując badania geologiczne, możemy w trakcie adaptacji odchudzić projekt i zaoszczędzić np. na betonie.

Na pewno zaoszczędzisz podczas budowy, jeśli w projekcie są okna o wymiarach standardowych. Okrągłe lub trójkątne kosztują dużo więcej.

Najwięcej możesz zaoszczędzić na materiałach wykończeniowych: kafelkach, podłogach, bateriach, drzwiach wewnętrznych. Trzeba śledzić oferty sklepów i szukać ładnych, lecz tańszych. Efektownie zaaranżowane wnętrza wcale nie muszą dużo kosztować.

Godne polecenia są zakupy przez Internet, gdzie ceny są zdecydowanie niższe, szczególnie: glazury, armatury łazienkowej i sprzętów do kuchni.


Rady budujących

Najlepszymi ekspertami w zakresie oszczędzania na budowie są sami inwestorzy, którzy do maksimum wykorzystują swoje zdolności negocjacyjne oraz z pełną determinacją wykonują samodzielnie prace wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Oszczędzaniu podczas budowy domu szkieletowego drewnianego najbardziej sprzyja wiedza fachowa oraz dobre rady, które pomogą zaoszczędzić nerwy, czas i pieniądze. Zatem budując domki letniskowe całoroczne czy dom jednorodzinny, warto korzystać z doświadczeń innych inwestorów, którzy już przeszli przez ten proces.

  • ● dom na podstawie prostokąta będzie tańszy od domu na podstawie bardziej skomplikowanej (poza tym łatwiej go ogrzać),
  • ● dach dwuspadowy będzie najtańszy,
  • ● pokrycie z blachodachówki może być łatwiejsze i szybsze do ułożenia i powinno być tańsze od pozostałych,
  • ● brak piwnicy - tańsze fundamenty i wykończenie, przez to tańsze ogrzewanie i mniejsze straty ciepła,
  • ● umiejscowienie pomieszczeń tak, by ograniczyć się do max dwóch pionów kanalizacyjnych,
  • ● jak najmniejsza ilość kominów (dwa powinny wystarczyć), każdy komin to spory wydatek... jeden większy komin może pomieścić kilka pionów wentylacyjnych, odprowadzanie spalin z kotłowni itp. drugi - kolejne piony wentylacyjne, opary z kuchenki, kominka itp.,
  • ● łączenie niektórych pomieszczeń- np. kuchni z salonem lub jadalnią, holu z salonem, itp. oznacza mniej ścian działowych i oszczędność w postaci braku drzwi między połączonymi pomieszczeniami,
  • ● umiejscowienie łazienki obok np. kotłowni - jeden pion i wykorzystany jeden komin,
  • ● zastosowanie systemu odzyskiwania zużytej wody (z umywalek, wanny, pryszniców), jak i deszczówki - można ją potem wykorzystać w ubikacji oraz podlewać ogródek - mniejsze koszty zużycia wody oraz szamba lub kanalizacji.

Oszczędzać można na wiele sposobów:

  • ● dobry wykonawca,
  • ● dobre materiały,
  • ● przemyślane decyzje,
  • ● zabezpieczenie przed nieuczciwymi wykonawcami.
Cieszyna 6, 38-125 Stępina, woj. podkarpackie